Wróć do listy artykułów

Poznaj sposoby na dochód pasywny w Internecie

Dochód pasywny jest marzeniem niemal każdego, ponieważ oznacza możliwość zarabiania pieniędzy bez systematycznego angażowania się w pracę. Jak się okazuje, w realizacji takiego marzenia pomaga dzisiaj internet. Poniżej podpowiemy Ci, jak zarabiać pasywnie online na kilka różnych sposobów, również bez inwestowania pieniędzy.
Piotr Łuczak
Affiliate Manager
Rzetelne źródło informacji
0
Data publikacji: 19.06.2024
10 min. czytania
6.0/6.0
(5 głosów)
Poznaj sposoby na dochód pasywny w Internecie

Dochód pasywny to rodzaj dochodu, który generuje się sam z jednorazowo wykonanej pracy lub inwestycji. W artykule wyjaśnimy Ci, na czym polega budowanie dochodu pasywnego online, czyli jak zarabiać w internecie, by w dłuższej perspektywie osiągać taki dochód pasywny.

Przedstawimy Ci także różne źródła dochodu pasywnego w internecie, ponieważ jest ich całkiem sporo. Możesz bowiem osiągnąć pasywny dochód z bloga, stworzonego przez siebie e-booka, czy też inwestycji online. Dowiesz się również na czym polega automatyzacja dochodu pasywnego i dlaczego jest ważna.

Zacznij zarabiać już teraz.
Dołącz do programu.
Laptop

Co to jest dochód pasywny?

Dochód możemy podzielić na aktywny i pasywny. Ten pierwszy polega na uzyskaniu jednorazowego wynagrodzenia za raz wykonaną pracę. Właśnie w ten sposób osiągamy dochody, pracując na etacie lub wykonując jakieś usługi.

Zupełnie inaczej działa natomiast dochód pasywny. W jego przypadku bowiem raz wykonana konkretna praca lub raz zainwestowane pieniądze mogą zapewnić nam wpływ wynagrodzenia wielokrotnie, nawet przez dłuższy czas.

Istnieje wiele możliwości osiągania dochodu pasywnego i wiele z nich znanych jest od lat. Najpopularniejsze przykłady dochodu pasywnego to m.in.:

  • lokata rentierska – umieszczenie na niej raz określonej kwoty oszczędności, zapewnia regularną wypłatę odsetek;
  • wynajem nieruchomości – wystarczy raz zainwestować środki w zakup mieszkania, by potem co miesiąc zarabiać na czynszu;
  • tantiemy za prawa autorskie np. do utworów muzycznych – twórcy otrzymują je za każdorazowe wykorzystanie ich utworów;
  • dochody z opłat licencyjnych za wynalazki;
  • inwestycje w startupy – jednorazowe zaangażowanie kapitału może tutaj przynieść po określonym czasie zysk ze sprzedaży lub umorzenia udziałów.

Można też uzyskać dochód pasywny w internecie i to na równie wiele sposobów.

Sposoby na dochód pasywny w internecie

Poniżej poznasz kilka sposobów na dochód pasywny w internecie. Zwróć uwagę, że wśród nich są metody wymagające zainwestowania pieniędzy, ale także sposoby na dochód pasywny bez inwestycji (wkładu własnego).

Inwestycje online

Pierwszy sposób na dochód pasywny przeznaczony jest dla osób posiadających kapitał. Internet daje wiele możliwości jego pomnożenia, a jedną z nich są inwestycje online za pośrednictwem różnych platform inwestycyjnych.

Warto tu jednak nadmienić, że standardowe inwestowanie w akcje, czy waluty w celu osiągnięcia zysku z różnicy cen zakupu i sprzedaży, jest raczej aktywnym sposobem generowania dochodu. Które zatem inwestycje online przyniosą dochód pasywny? Oto kilka przykładów:

  • inwestycje w akcje spółek dywidendowych celem otrzymywania dywidendy – możesz też inwestować w fundusze i ETF-y dywidendowe;
  • inwestycje w kryptowaluty – w tym przypadku dochód pasywny może przynieść np. staking lub yield farming, które polegają na zablokowaniu i udostępnieniu swoich kryptowalut np. do wsparcia sieci blockchain, w zamian za co można otrzymać wynagrodzenie;
  • inwestycje w platformy pożyczkowe (np. Lendermarket, Mintos, czy Indemo) – polega to na zainwestowaniu kapitału np. w pożyczki konsumenckie lub społecznościowe na określony czas w celu osiągnięcia zysku.

Należy pamiętać, że wszystkie wymienione wyżej inwestycje online wiążą się z ryzykiem, a więc nie tylko nie gwarantują zysku, ale także mogą skutkować utratą kapitału.

Dochód pasywny z bloga lub strony internetowej

Dochód pasywny w internecie możesz osiągać też bez angażowania większej kwoty kapitału. Do jego wygenerowania wystarczy bowiem strona internetowa lub blog. Jak zarabiać na blogu lub stronie internetowej w sposób pasywny? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • zarabianie na reklamach poprzez sprzedaż powierzchni reklamowej na stronie – możesz to robić w ramach programu Google AdSense lub poprzez bezpośrednie nawiązanie współpracy z reklamodawcami; w każdym przypadku będziesz osiągać dochód za klikanie reklam przez użytkowników Twojej strony;
  • publikowanie artykułów sponsorowanych – w tym przypadku otrzymasz wynagrodzenie za samo umieszczenie takiego artykułu na swojej stronie lub blogu; oferty publikacji artykułów znajdziesz np. na platformie Whitepress lub Linkhouse;
  • sprzedaż produktów na stronie – możesz sprzedawać tradycyjne produkty lub te cyfrowe np. e-booki; w tym pierwszym przypadku najmniej angażujący jest e-sklep działający w modelu droppshiping, gdzie nie musisz się martwić ani magazynowaniem produktów, ani ich wysyłką do klientów, bo załatwi to za ciebie hurtownia.

Aby osiągać dochód pasywny ze strony internetowej, musisz najpierw wygenerować na niej odpowiednio duży ruch. To natomiast wymaga pracy i zaangażowania np. w stworzenie wartościowego contentu, pozycjonowanie, czy też promocję w mediach społecznościowych.

Programy partnerskie i marketing afiliacyjny

Sprawdzonym sposobem na pasywne zarabianie w internecie jest marketing afiliacyjny, który polega na polecaniu produktów w internecie w zamian za prowizję.

Aby skorzystać z tej metody, najpierw musisz przystąpić do programu afiliacyjnego (partnerskiego) jako wydawca. Dzięki temu uzyskasz dostęp do linków afiliacyjnych służących do promowania produktów i usług. Takie linki możesz potem umieszczać np. na swoim blogu, w kanale Youtube lub na Instagramie. Zarabiać będziesz za każdym razem, gdy ktoś kliknie link i dokona określonej czynności np. wypełni formularz na stronie partnera lub kupi produkt.

Co ważne, linki są aktywne tak długo, jak ważna jest oferta partnera, a więc na przykład kilka tygodni lub miesięcy. Przez taki zatem czas możesz na nich zarabiać pasywnie, ponieważ Twoim jedynym zadaniem będzie ich umieszczenie na stronie.

Oczywiście, aby osiągać satysfakcjonujące zyski z afiliacji, musisz promować produkty skutecznie, co będzie wymagało na początku pewnych nakładów pracy np. w tworzenie atrakcyjnych treści. Podpowiemy tutaj, że w polecaniu produktów pomagają m.in. wartościowe poradniki, recenzje i rankingi produktów, a także atrakcyjne filmy i grafiki.

Dość ważne jest również wybranie odpowiedniego programu afiliacyjnego. Przy jego wyborze zwróć uwagę na kilka kwestii:

  • rodzaj produktów do promowania – wybierz program, którego produkty będzie Ci najłatwiej promować np. ze względu na tematykę bloga lub Twoje zainteresowania;
  • stawki prowizji – warto je porównać, ponieważ w niektórych programach zarobisz 1% prowizji od sprzedaży poleconego produktu, a w innych nawet 10%;
  • modele rozliczeń prowizji – najłatwiej zarobić w modelu CPC (za kilk), jednak stawki są tutaj dość niskie; znacznie więcej zarobisz w modelu CPL (za lead) lub CPS (za sprzedaż); niektóre programy oferują też kilka modeli rozliczeń w zależności od kampanii i produktu;
  • premie i konkursy dla wydawców – są programy, które oferują dodatkowe pieniądze dla najlepszych wydawców np. za określoną liczbę pozyskanych leadów;
  • sposoby wypłaty prowizji – zwróć uwagę na minimalny próg wypłaty, a także czy otrzymasz ją np. przelewem, czy może na konto PayPal.

Sprawdź aktualny ranking programów partnerskich, który pomoże Ci w ich wyborze. Podpowiemy, że dużą popularnością cieszą się obecnie między innymi takie programy jak Ceneo, LeadStar, MyLead, Money2Money i Awin.

Tworzenie i sprzedaż kursów online

Dochód pasywny w internecie generują również kursy online. Cieszą się one sporą popularnością, ponieważ wiele osób szuka dzisiaj możliwości poszerzenia swojej wiedzy lub zdobycia nowych umiejętności bez wychodzenia z domu, czyli właśnie w sieci. Jeśli zatem masz taką wiedzę lub umiejętności, którymi możesz się podzielić, stwórz kurs online i czerp z niego zyski przez długi czas.

Jak stworzyć kurs online, który generuje dochód pasywny? Oto kilka wskazówek:

  1. Zaplanuj program kursu – podziel go na mniejsze bloki tematyczne, aby był łatwiejszy w odbiorze.
  2. Przygotuj kurs – najlepiej jeśli będzie miał formę filmu video, w którym wystąpisz osobiście, ale opcjonalnie możesz też zrobić go w formie prezentacji uzupełnionej głosem lektora.
  3. Określ cenę swojego kursu – adekwatnie do jego jakości, a także po sprawdzeniu cen konkurencji.
  4. Opublikuj kurs – możesz do tego wykorzystać swoją stronę lub specjalne platformy np. Udemy lub Naffy.
  5. Promuj swój kurs – np. na swoim blogu lub w mediach społecznościowych.

Nieoczywiste sposoby na dochód pasywny online

Poniżej przedstawiamy dodatkowe sposoby na dochód pasywny w internecie, które być może Cię zainspirują:

  • płatne subskrypcje za udostępnianie treści premium,
  • stworzenie szablonów stron internetowych i ich sprzedaż,
  • sprzedaż swoich zdjęć na portalach stockowych,
  • zarabianie na sprzedaży produktów cyfrowych np. e-booku lub grafikach,
  • stworzenie płatnej aplikacji,
  • tworzenie treści wideo na Youtube i zarabianie na reklamach,
  • zarabianie na podcastach – z reklam lub subskrypcji,
  • udzielanie pożyczek społecznościowych online.

Automatyzacja dochodu pasywnego

Główną ideą dochodu pasywnego jest ograniczenie nakładów pracy w celu jego uzyskania. W internecie łatwiej osiągnąć ten cen, ponieważ dostępne są różne narzędzia do automatyzacji poszczególnych procesów, czyli np. programy, skrypty lub boty, które wykonają część pracy za Ciebie. Przykładem takich narzędzi są choćby:

  • specjalne wtyczki do sklepów online działających w systemie droppshiping, które pozwalają je połączyć z hurtowniami; dzięki temu produkty z hurtowni automatycznie dodają się do sklepu, a potem równie automatycznie przekazywane są do hurtowni zamówienia na konkretne towary;
  • autorespondery – służą one do automatycznego wysyłania wiadomości lub newsletterów do określonej grupy odbiorców, dlatego są niezwykle przydatne do prowadzenia kampanii marketingowych;
  • narzędzia do automatyzacji obsługi mediów społecznościowych – np. do automatycznego tworzenia nagłówków, planowania i publikacji postów, czy też odpowiadania na komentarze.

Automatyczne platformy inwestycyjne

Jak już wspomnieliśmy wyżej, inwestowanie w instrumenty finansowe w tradycyjnym rozumieniu wiąże się raczej ze sporym zaangażowaniem. Trzeba bowiem na bieżąco śledzić np. kursy akcji i podejmować decyzje o ich zakupie lub sprzedaży. Warto jednak wiedzieć, że istnieją specjalne programy i narzędzia do automatycznego handlu online. Są to przede wszystkim:

  • roboty, które na podstawie określonych danych analizują sytuację na danym rynku automatycznie otwierają i zamykają transakcje,
  • platformy do automatycznego handlu – dostarczają one zwykle cały zestaw narzędzi do automatyzacji inwestycji np. MetaTrader 4, WebTrader, Betterment, Wealthfront.

Mity na temat dochodu pasywnego w Internecie

Osiąganie dochodu pasywnego w internecie stało się w ostatnich latach niezwykle popularnym tematem różnych poradników o zarabianiu online. Wiele z nich sugeruje, że jest to sposób na uzyskanie „wolności finansowej”, a nawet dorobienia się pokaźnego majątku. Potwierdzeniem tego mają być przykłady osób, które faktycznie zarabiają duże sumy dzięki prowadzeniu popularnego bloga, czy kanału na Youtube.

Czy faktycznie jest to sposób na dorobienie się fortuny bez wysiłku? Niekoniecznie. Poniżej przedstawiamy 3 najpopularniejsze mity na temat dochodu pasywnego w internecie.

  1. Osiąganie dochodu pasywnego w internecie nie wymaga żadnej pracy – nieprawda, ponieważ zawsze na początku trzeba tę pracę wykonać np. stworzyć kurs online, a nawet podejmować pewne czynności także później np. uzupełniać blog o kolejne treści.
  2. Dochód pasywny wymaga zainwestowania dużego kapitału – w niektórych przypadkach tak np. przy inwestowaniu online. Istnieje jednak wiele sposobów na dochód pasywny bez wkładu własnego np. zarabianie na afiliacji.
  3. Dochód pasywny w internecie pozwala się utrzymać – i tak i nie. Faktycznie są osoby, które utrzymują się z dochodu pasywnego w internecie, ale są to głównie osoby, które pracowały na to ciężko przez wiele lat. W większości przypadków dochód pasywny jest uzupełnieniem tego tradycyjnego i tak należy go traktować.

Najczęstsze błędy przy budowaniu dochodu pasywnego online

Jeśli zdecydujesz się na budowanie dochodu pasywnego w internecie, pamiętaj, by nie popełniać przy tym typowych błędów. Należą do nich przede wszystkim:

  • skupianie się wyłącznie na dochodzie pasywnym – zanim zaczniesz go osiągać, może upłynąć sporo czasu, dlatego warto mieć także standardowe i bezpieczne źródło dochodu np. w postaci etatu;
  • wybór nieodpowiedniego sposobu na dochód pasywny online – nie porywaj się np. na inwestycje w kryptowaluty, jeśli masz mały kapitał i nie masz pojęcia o inwestowaniu;
  • liczenie na szybkie zyski – niekiedy trzeba na nie dłużej poczekać, nawet wiele miesięcy lub lat;
  • szybkie zniechęcenie – jeśli np. Twój kurs online się nie sprzedaje lub słabo idzie promowanie produktów w afiliacji, nie zniechęcaj się, lecz poprawiaj swoje błędy i konsekwentnie działaj dalej;
  • osiadanie na laurach – jeśli np. Twój blog przynosi już konkretne dochody, nadal go rozwijaj, bo obok cały czas działa konkurencja, która może Cię wyprzedzić.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, by przy budowaniu dochodu pasywnego w internecie dbać o bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne przy wyborze różnych serwisów wspomagających zarabianie online, ponieważ nie wszystkie są uczciwe. Kolejną ważną kwestią, o której musisz pamiętać, to rozliczanie podatku. Dochód pasywny podlega bowiem opodatkowaniu jak każdy inny dochód. W zależności od jego źródła inna jednak jest metoda jego rozliczania, dlatego dokładnie dowiedz się, na czym ona polega w Twoim przypadku.

Piotr Łuczak
Affiliate Manager
Rzetelne źródło informacji
0
Data publikacji: 19.06.2024
10 min. czytania
6.0/6.0
(5 głosów)
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.

Komentarze

0 Komentarzy