Wróć do listy artykułów

Współpraca w afiliacji. Czy warto zacząć zarabiać jako wydawca?

Współpraca w afiliacji polega na polecaniu produktów i usług wybranych w ramach programu partnerskiego. Zarabianie wymaga zaangażowania, pomysłowości i umiejętności przekonywania innych do określonej aktywności w sieci. Zobacz, jakie są korzyści i zagrożenia w pracy w afiliacji jako wydawca.
Martyna Anniuk
Affiliate Manager
Rzetelne źródło informacji
0
Data publikacji: 05.08.2024
10 min. czytania
6.0/6.0
(3 głosy)
Współpraca w afiliacji. Czy warto zacząć współpracę jako wydawca?

Jednym ze sposobów na zarabianie online jest współpraca w afiliacji. Na czym polega? Jak można zarabiać na afiliacji? Chodzi o wypracowanie prowizji na polecaniu produktów i usług. Występujesz w roli wydawcy, czyli osoby polecającej innym artykuły wybrane przez siebie w programie partnerskim. Sprawdź, ile możesz zarobić na afiliacji i czy taka praca jest przeznaczona właśnie dla Ciebie!

Zacznij zarabiać już teraz.
Dołącz do programu.
Laptop

Na czym polega współpraca w afiliacji?

Współpraca w afiliacji najczęściej polega na promowaniu produktów usług strony afiliowanej. Sama afiliacja jest pewnym modelem współpracy pomiędzy afiliantem a stroną afiliowaną.

Możesz zarabiać na sprzedaży produktu, którego nie masz ani nie produkujesz. Na przykład polecasz zakup kosiarki samojezdnej produkowanej przez firmę X, a przy jej sprzedaży za Twoim poleceniem uzyskujesz prowizję.

Współpracę w afiliacji nawiązywać mogą nie dwie, ale nawet i trzy strony:

  • Reklamodawcy, czyli strona afiliowana. Zaliczane są do niej sklepy i serwisy internetowe, chcące zwiększać swoją sprzedaż poprzez promocję realizowaną przez afiliantów, którym płacą prowizję.
  • Wydawcy, czyli afilianci, do których zalicza się właścicieli m.in. blogów, serwisów internetowych, użytkowników mediów społecznościowych. Dzięki swojemu zaangażowaniu w polecanie produktów i usług reklamodawców, mogą zarabiać.
  • Sieć afiliacyjna – pełen system, np. program partnerski umożliwiający nawiązanie i prowadzenie współpracy pomiędzy reklamodawcami a wydawcami, obejmujący różne modele rozliczania się.

Zarabianie w programach partnerskich opiera się na polecaniu produktów i usług reklamodawcy w zamian za wypłacaną prowizję. Działania podejmowane są przez Ciebie jako afilianta – wydawcę w przestrzeni internetowej. Możesz nim zostać nie tylko wtedy, gdy prowadzisz własnego bloga czy masz wielu followersów na Instagramie. Afiliacja jako sposób na zarabianie w internecie dostępna jest dla wszystkich osób, które:

  • mają stałe grono odbiorców, którym mogą zaproponować promowane produkty czy usługi;
  • prowadzą blog i publikują wartościowe treści;
  • są specjalistami SEO;
  • mają wiedzę ekspercką, którą dzielą się we własnym serwisie;
  • są posiadaczami własnych baz mailingowych;
  • są influencerami w social mediach.

Czy afiliacja jest trudna?

Rozpoczęcie zarabiania w internecie w ramach sieci afiliacyjnej jest prostym zadaniem:

  • rejestrujesz się w sieci afiliacyjnej jako wydawca;
  • dołączasz do programu partnerskiego dostępnego w sieci;
  • polecasz produkty reklamodawcy, zamieszczając link lub baner;
  • zarabiasz prowizje od sprzedaży ze swoich poleceń.

Wystarczy promować w wybrany przez Ciebie sposób produkt w internecie, ale możesz też polecać partnerów i także z tego tytułu generować zyski. Jeśli chcesz zarabiać na programach partnerskich, musisz znaleźć jedynie sieć afiliacyjną. Dołącz do niej i wybierz produkty oraz narzędzia, za pośrednictwem których będziesz je promować.

Polecamy także sprawdzić czym dokładnie jest marketing afiliacyjny!

Czy afiliacja jest bezpieczna?

Zarabianie na afiliacji jest bezpieczne i legalne. Jedynym warunkiem, który musisz spełnić, jest zarejestrowanie się w sieci afiliacyjnej i zawarcie umowy.

Niestety, ale również w tej branży zdarzają się oszustwa. Z pozoru ciekawe programy partnerskie okazują się jedynie piramidą finansową. Musisz więc wyrobić w sobie czujność i wiedzieć, jakie zagrożenia mogą Cię spotkać. Są wśród nich:

  • Ryzyko niewypłacalności sieci afiliacyjnej – cechą charakterystyczną takich sieci są zwykle zdecydowanie wysoki próg wypłat oraz utrudniona komunikacja z przedstawicielem sieci.
  • Nieprawidłowe zliczanie konwersji – przekłada się to na uzyskanie mniejszej wypłaty za prawidłowo wykonaną pracę; najczęściej ma to miejsce w programach partnerskich typy pay-per-click, czyli typu PPC.
  • Wymóg wniesienia opłaty za dołączenie do sieci – nieuczciwi partnerzy wymagają płatności za dołączenie do programu, podczas gdy większość programów afiliacyjnych jest całkowicie bezpłatna.
  • Obiecywanie wysokich i natychmiastowych zarobków – na wszystko potrzeba czasu, a zbyt atrakcyjny opis możliwości dochodowych w danej sieci powinien wzbudzić Twoją podejrzliwość.
  • Ryzyko trafienia na piramidę finansową i system MLM (multi-level-marketing) – oszuści potrafią tworzyć z pozoru legalne programy, które w rzeczywistości ukierunkowane są na czerpanie korzyści finansowych z nowo zrekrutowanych osób.

Sprawdzaj opinie o sieci afiliacyjnej, w której chcesz funkcjonować. Zastanowić powinien Cię brak kontaktu lub sporadyczny kontakt z przedstawicielem programu partnerskiego albo brak informacji kontaktowych na stronie internetowej.

Czy współpraca w afiliacji się opłaca?

Zarabiając na programach afiliacyjnych, możesz uzyskiwać prowizję za różnego rodzaju aktywności, w zależności od przyjętego modelu rozliczenia. Zarabianie na programach afiliacyjnych może być rozliczane według:

  • Płatności za sprzedaż – pay-per-sale – otrzymujesz prowizję dopiero wówczas, gdy za pośrednictwem Twojego linku afiliacyjnego klient kupi dany produkt; prowizja jest przeważnie obliczana jako procent od wartości sprzedaży.
  • Płatności za pozyskanie potencjalnego klienta – pay-per-lead – prowizja jest Ci naliczana za pozyskanie potencjalnego klienta dla reklamodawcy, np. wystarczy, że dokona on rejestracji w formularzu internetowym.
  • Płatności za kliknięcie – pay-per-click – zarabiasz, kiedy internauta kliknie Twój link afiliacyjny; nie ma znaczenia, czy prowadzi to do sprzedaży produktu czy do innego, konkretnego działania.

Afiliacja może dostarczyć Ci wiele korzyści:

  • możliwość wypracowania dodatkowego źródła dochodów;
  • brak zobowiązania do pracy w określonych godzinach – pracujesz tak jak chcesz, gdzie i kiedy chcesz;
  • możliwość uzyskania dochodu pasywnego – z czasem Twoje wysiłki przynoszą Ci zyski, choć już nic nie robisz.

Koniecznie sprawdź: 16 sposobów na zarabianie online w 2024 roku!

Ile da się zarobić na afiliacji?

Nie oczekuj, że na samym początku po zarejestrowaniu się w programie partnerskim zarabianie przez internet stanie się Twoim sposobem na życie. Wszystko przychodzi z czasem. Wysokość Twoich zarobków uzależniona jest od Twojego zaangażowania. Powinieneś być pomysłowy i zbudować stabilną sieć, w której użytkownicy będą darzyć Cię zaufaniem. Ważne jest umiejętne dobieranie polecanych produktów.

Zarabianie przez internet będzie skuteczniejsze, jeśli polecasz artykuły dopasowane np. do tematyki prowadzonego bloga albo do wiedzy eksperckiej, jaką dysponujesz. Jeśli polecasz konto bankowe na blogu poświęconym kosmetykom, z pewnością znajdą się osoby, które je założą. Skuteczniejsze będzie jednak robienie tego np. w serwisie o tematyce finansowej.

Początki bywają trudne, ale dzięki konsekwencji i samozaparciu możesz zarabiać przyzwoite kwoty. Najlepsi wydawcy uzyskują miesięczne przychody z programów partnerskich na poziomie nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest więc o co walczyć, choć konkurencja jest duża i trzeba znaleźć sposób na wyróżnianie się. Nawet najlepsi wydawcy miewają lepsze i gorsze miesiące, ale i tak zarabianie przez program partnerski jest stosunkowo łatwiejsze niż na własną rękę.

Polecamy także: Czy warto inwestować w afiliację? Cała prawda o afiliacji

Współpraca w afiliacji: lepiej na własną rękę czy przez program partnerski?

Programy partnerskie ułatwiają zarabianie w internecie. Dają szerokie możliwości promowania różnych produktów i usług oferowanych przez reklamodawców. Czy taki model wypracowania dochodów jest dla Ciebie dobrą alternatywną względem zdobywania partnerów na własną rękę? Zobacz w tabeli porównanie obu opcji – pracy na własną rękę w afiliacji i dołączenia do programu partnerskiego. Jak zarabiać przysłowiowe „kokosy” w internecie?

Praca na własną rękę

Program partnerski

Konieczność samodzielnego znajdywania reklamodawców

Szeroki wybór programów i reklamodawców oraz ich produktów

Potrzeba samodzielnego szukania aktualnych informacji

Łatwy dostęp do aktualności dotyczących nowych programów partnerskich z branży

Mniejszy wybór narzędzi afiliacyjnych

Dostęp do intuicyjnych narzędzi afiliacyjnych, m.in. widżetów, linków afiliacyjnych itp.

Dostęp wyłącznie do akcji organizowanych przez reklamodawców, z którymi nawiązałeś współpracę

Dostęp do akcji specjalnych, promocji i rabatów udostępnianych przez reklamodawców

Narzędzia analityczne dostępne w ograniczony sposób

Dostęp do szczegółowych statystyk do analizy i optymalizacji działań afiliacyjnych

Ograniczony dostęp do wsparcia ekspertów

Uzyskanie wsparcia od specjalistów w realizacji działań

Konieczność podpisywania odrębnych umów z reklamodawcami

Możliwość nawiązania długofalowej współpracy z markami bez zbędnych formalności

Kiedy warto zostać wydawcą w afiliacji?

Jeśli chcesz uzyskać pasywny dochód, zarabiać bez wychodzenia z domu lub choćby mieć dodatkowe pieniądze na dowolne cele, zostań wydawcą w afiliacji. Oto korzyści takiego wyboru:

  • możliwość wypracowania pasywnego dochodu,
  • brak zobowiązania do realizacji określonych planów sprzedażowych,
  • możliwość wyboru spośród szerokiej palety narzędzi afiliacyjnych i produktów do promowania,
  • brak ryzyka,
  • brak zobowiązań.

Praca w afiliacji jako wydawca może dostarczyć Ci wolność finansową i komfort korzystania z pasywnego dochodu. Zanim jednak do tego doprowadzisz, musisz zaangażować się w promowanie produktów afiliantów. Cierpliwość, praca i pomysłowość opłacają się. Sukces w programach partnerskich nie jest dziełem przypadku, ale wynikiem Twojej pracy.

Zostań afiliantem, jeśli:

  • Potrafisz generować wysokiej jakości ruch na swojej stronie, który przekłada się na sprzedaż – wykorzystać możesz do tego celu Google Ads, działania SEO, Meta Ads czy e-mail marketing. Jeśli miałeś już do czynienia z social mediami i pracą w charakterze specjalisty w tym zakresie, z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że poradzisz sobie w afiliacji.
  • Jesteś ekspertem w swojej branży i masz odbiorców dla swoich tekstów, postów, wpisów itp. – pasjonaci w swojej branży, eksperci, a także osoby, które po prostu się czymś żywo interesują, są dobrym „materiałem” na afilianta.
  • Jesteś specjalistą od danego produktu – być może od lat używasz kosmetyków vegańskich, prowadzisz dietę bezmleczną albo masz bzika na punkcie zegarków? To dobra podstawa do pracy w ramach programów partnerskich w związku z reklamowanym produktem.
  • Dysponujesz zaangażowaną społecznością – np. w związku z prowadzonym kanałem na YouTubie, swoją grupą na Facebooku czy followersami na Instagramie, którym możesz polecić produkty w ramach sieci afiliacyjnej.

Koniecznie sprawdź: Programy partnerskie – RANKING 2024

Kiedy nie warto współpracować w afiliacji?

Praca w afiliacji prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie, jeśli oczekujesz z miejsca wysokich dochodów, bez większego zaangażowania. Przy afiliacji trzeba liczyć się z tym, że Twoje zarobki nie będą w pełni stabilne. W kolejnych miesiącach mogą w sposób znaczący różnić się względem siebie.

By móc zarabiać coraz więcej, musisz wybrać uważnie program partnerski, z którym będziesz współpracować. Zweryfikuj go. Jeśli reklamodawca oczekuje od Ciebie np. wpłacenia wysokiej kwoty tytułem „wpisowego”, najpewniej masz do czynienia z oszustwem. Na realny zysk trzeba poczekać i zaangażować się w wybór linków afiliacyjnych, z których sam byś skorzystał. O wiele łatwiej jest promować produkty i usługi, co do których wysokiej jakości i wartości jesteś sam przekonany.

Wady i zalety współpracy w afiliacji – podsumowanie

Współpraca w afiliacji może przynieść Ci dochody – choć niestabilne, to najlepsi afilianci stają się naprawdę bogaci i wciąż budują swoją sieć powiązań i poleceń. Taka działalność ma wiele zalet, ale pamiętaj, że niestety nie jest pozbawiona wad i właśnie dlatego nie każdy się w niej odnajdzie. W poniższej tabeli znajdziesz podsumowanie zalet i wad pracy w afiliacji:

Zalety współpracy w afiliacji

Wady współpracy w afiliacji

Brak konieczności produkowania czy posiadania własnego produktu lub usługi

Praca na czyjś rachunek – budujesz biznes i reklamujesz produkty czy usługi innych marek, a nie swoje własne

Brak konieczności dbania o logistykę – sprzedaż, wysyłkę, zwroty i obsługę sprzedażową klienta

Brak wpływu na budowę produktu, jego istnienie na rynku

Możliwość zarabiania na istniejących stronach, blogach i serwisach

Wysoka konkurencja w branży

Niskie koszty wejścia do pracy w afiliacji – zwykle to jedynie koszt stworzenia strony internetowej, ale jeśli już istnieje, koszty będą znikome

Problemy z budowaniem zaufania odbiorców

Wygoda uczestnictwa w wybranym programie partnerskim

Możliwość sukcesywnego zwiększania zysków

Brak sztywnych godzin i miejsca pracy

Liczba zalet przeważa nad wadami programów partnerskich i pracy w afiliacji. Rozważ, czy będzie to dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Alternatywy dla afiliacji na zarabianie przez internet

Na afiliacji nie kończy się jeszcze lista sposobów zarabiania przez internet. Możesz wybrać inne, popularne metody na dochód online, w tym na:

  • sprzedawanie własnych produktów i oferowanie usług online;
  • stworzenie przestrzeni reklamowej na swojej stronie czy blogu;
  • udzielanie korepetycji online;
  • sprzedaż swoich zdjęć;
  • tworzenie kursów online – webinarów;
  • wykonywanie pracy online, np. programowanie, tłumaczenia, copywriting;
  • usługi konsultingowe online.

To tylko wybrane z wielu sposobów, w jakich można zarabiać w internecie, a niekoniecznie w ramach programu afiliacyjnego.

Dowiedz się koniecznie: Jak rozliczyć przychody z afiliacji!

Martyna Anniuk
Affiliate Manager
Rzetelne źródło informacji
0
Data publikacji: 05.08.2024
10 min. czytania
6.0/6.0
(3 głosy)
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.

Komentarze

0 Komentarzy